اخبار رباتیک - صنایع رباتیک ایران

اخبار رباتیک صنایع رباتیک ایران بزرگترین تولید کننده ربات آموزشی در کشور

 

صنایع رباتیک ایران  قبل از اینکه صحبت خود را در مورد اخبار رباتیک آغاز کنیم همین ابتدا از کلیه نمایندگان در خصوص ارسال مطالب روز و اخبار رباتیک در شهرهای مختلف ایران دست یاری میطلبیم که امید است با ایجاد سامانه اطلاع رسانی جامع کلیه فعالان عرصه رباتیک را از آنچه در این حوزه میگذرد آشنا سازیم.

خبرها میتواند شامل کلیه مسابقات همایش ها نظرات مدیران کشوری تصمیم گیرندگان و صاحبنظران باشد والبته اخبار باید مستند و یا از مرجع معتبری برگرفته شده باشد ، البته افراد آزاد و میهمان سایت میتوانند از طریق نمایندگان صنایع رباتیک ایران وهمچنین ارتباط مستقیم با روابط عمومی مهندس حسینی اخبار و مطالب خود را در حوزه رباتیک در سایت صنایع رباتیک ایران درج نمایند.

 

فراخوان هشتمین کنفرانس دانشجویی مهندسی مکانیک :

1526427_627889847300794_2890413786752929877_n

اولین دوره مسابقات ربات مسیر یاب – ارومیه

برای اولین بار نخستین دوره مسابقات ربات‌ مسیر یاب در ارومیه در سطح استان برگزار می شود.

مجری برگزاری این دوره از مسابقات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی ارومیه اشاره کرد: نخستین مرحله از سری مسابقات ربات مسیر یاب در سطح استان و در جهاد دانشگاهی ارومیه برگزار خواهد شد.

تصریح کرد: هدف از برگزاری این دوره از مسابقات، ارتقای سطح علمی دانشجویان استان بوده و میزبانی نخستین مرحله از سری مسابقات ربات مسیریاب، دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه میباشد که اولین مرحله این مسابقات نیز در تاریخ 12 اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 

دبیر مسابقات با اشاره به گرایش، تعامل و همکاری دانشجویان در روند مسابقات، اظهار کرد: مهمترین شاخصه تشخیص انتخاب ربات برتر با توجه به دقت و سرعت ربات خواهد بود، به طوری که رباتی که تمام مسیر را در کمترین زمان ممکن طی کند برترین ربات اعلام می شود. جوایز در نظر گرفته برای گروه های برتر جوایز نفیس وجایزه نقدی و امتیاز شرکت در مسابقات کشوری در تابستان 93 می باشد.

بیست و هفتمین دوره طرح های جشنواره خوارزمی

نظر به اهمیت و اعتبار جشنواره خوارزمی بیست وهفتمین دوره مسابقات با استقبال بیش از پیش این دوره مواجه شد که البته از بسیاری از کشورهای غربی نیز در این جشنواره شرکت و طرح های خود را به دبیرخانه ارائه نمودند.

بر اساس آخرین اطلاعات واصله و بنا به گزارش دبيرخانه جشنواره بين‌المللي خوارزمي، داوري وقضاوت طرح‌هاي بيست و هفتمين جشنواره بين‌‌المللي خوارزمي از سوی هيات داوران اتمام يافت. در اين دوره پس از اعلام فراخوان تعداد 787 طرح به دبيرخانه جشنواره بين‌المللي خوارزمي ارسال گشت.

که پس از تحلیل و ارزيابي های صورت گرفته طرح‌ها در گروه‌هاي تخصصي تعداد 56 طرح به منظورشرکت در مسابقه به هيات داوران راه يافت. پس از چندين ساعت کار کارشناسی ارزيابي تعداد 16 طرح از نخبگان داخلي، 3 تن از دانشمندان ايراني مقيم خارج ازكشور ازكشورهاي آلمان، فرانسه و آمريكا و 5 نفر از دانشمندان خارجي از كشورهاي آلمان، انگلستان، استراليا، چين و مجارستان را به عنوان برگزيده معرفي کردند.

مراسم معرفي و تجلیل از برگزيدگان بیست و هفتمین دوره مسابقات با حضور مقام رياست محترم جمهوري اسلامي ايران روز يكشنبه مورخ 11/12/92 در محل سالن كنفرانس سران كشورهاي اسلامي برگزار خواهد شد.

هاناکو یا همان ربات شبیه سازی شده بیمار دندان پزشکی

ربات هاناکو در ژاپن به عنوان یک بیمار جهت آموزش دندان پزشکی طراحی گردید که مورد توجه ویژه اساتید وانجمنهای دندان پزشکی قرار گرفت که کلیه حرکات و واکنشهای یک بیمار را بصورت طبیعی انجام میداد تا پزشکان تجربه بیشتری قبل از معالجه یک بیمار واقعی کسب نمایند و با کسب مهارت بیشتر در این حوزه به نحو مطلوب تری شروع به کار نمایند.

هاناکو2 ربات شبیه ساز بیمار دندان پزشکی ارتقا یافته

دانشمندان انجمن دندان پزشکی در ژاپن یک ربات بیمار برای تمرین و کسب مهارت بیشتر دانشجويان دندانپزشکی طراحی کرده اند. این ربات که Hanako 2 نامیده شد نسخه جدید و ارتقا یافته نسل ماقبل خود میباشد که چندی پيش با عنوان Hanako رونمایی گردید.
در طراحی این ربات تلاش شده  تا با ایجاد رفتار هایی طبيعی و شبیه  به يک انسان ، دندانپزشک را یاری میکند تا در یک جو تقریبا طبيعی، کار کردن بر روی دندان یک بیمار را به نحو احسن  تجربه کند. به عنوان مثال این ربات می تواند همچون یک انسان بیمار عطسه بزند، هر دو چشمانش را باز و بسته  و به آسانی پلک بزند.

حتی در حین کار دندانپزشک بر روی دندانش سرفه بزند و دهانش را به راحتی باز و بسته کند. حرکات سر این ربات نسبت به هاناکو قبلی طبیعی تر شده است. او می تواند چشم خود را نیز به اطراف حرکت دهد و حتی رفلکس Gag را نیز شبیه سازی نماید.

لازم به توضیح است تا کنون زمان ورود هاناکو2 بصورت انبوه اعلام نشده است.

 ربات مقلد احساسات و هیجانات انسانها

محققینی از دانشکده کامپیوتر دانشگاه لینکلن انگلستان از رباتی با احساس ودارای هیجانات با نام ERWIN (ربات احساساتی با شبکه ای عصبی هوشمند یا Emotional Robot with Intelligent Network) برای تحقیق چگونگی امکان برقراری ارتباطی بلند مدت بین ربات ها و انسان‌ها استفاده مینمایند. این ربات در شکل اکنون خود، قادر به ارائه ۵ احساس قابل تشخیص است که از طریق بکار بردن دهان و ابروهای خود در مقابل انسان واکنش لازم را از خود نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است مانع مهمی که بر سر راه برقرار کردن ارتباط نمایان و ملموس تر بین انسان‌  و یک ربات وجود دارد، نبود هویت و یک  شخصیت در ساخت ربات است. وقتی که استفاده کنندگان، «همه» اطلاعات مورد احتیاج ربات را فراهم می‌آورد، همه راه های محاوره‌ای تحلیل رفته و این رابطه صد در صد به بن‌بست می‌انجامد. همچنین غیر از مبادله اطلاعات وداده ها ، هیچ راهی برای ارتباط با این ربات وجود نخواهد داشت.