ربات پرنده - صنایع رباتیک ایران

صنایع رباتیک ایران – ربات پرنده یا همان  کوادرتور Flying Robots

 

همانطور که از نامش مشخص است اصلی ترین وظیفه ربات پرنده پرواز در تمامی جهات میباشد، در شکل نیز نمایان است که هرکدام از بالهای Flying Robots بوسیله یک موتورجداگانه قابلیت پرواز را داراست همچنین مانورهای پروازی را با سیزده درجه آزادی چرخش بخوبی میتواند اجرا نماید ، بسیاری از طراحان به سفارش فیلمبرداران وعکاسان حرفه ای اقدام به طراحی این نوع رباتها نمودند.

که البته به جرات میتوان گفت که یکی از مهیج ترین رباتها نام گرفت سیستم کنترلی آن نیز بصورت حلقه باز وبسته میباشد.

ربات پرنده

 

بطور کلی شاید بتوان گفت رباتهای پرنده شاید تمامی پرنده های بی سرنشین رو در بر بگیره ولی بسیاری از کارشناسان معتقدند کوادرتورها بهترین گزینه برای بر دوش گرفتن این عنوان میباشند چون ترکیبی از مکانیک پرواز – الکترونیک و کامپیوتر هستند.

حال باید گفت کوادرتور چیست؟؟؟ کوادرتور یا کوادروکوپتر یا پرنده چهار پره نوعی عمودپرواز است که بدلیل استفاده از چهار ملخ بصورت صلیبی این عنوان را به خود اختصاص داده است. این نوع پیکربندی به پرنده این امکان را میدهد تا پرنده بتواند به راحتی و بطور مساوی در تمامی جهات در زاویه های مختلف در آسمان حرکت کند و قدرت مانور فوق العاده ای داشته باشد. اما این پرنده بر خلاف ظاهر ساده خود بسیار پیچیده و فنی است بطوری که طراحی این نوع از پرنده ها در کشورهای محدودی میگیرد انجام دانشگاه قزوین تونسته تا حدودی به این فناوری دست پیدا کند . اما مشکل بزرگی که بر سر طراحی چنین پرنده هایی وجود دارد مسئله پایداری این نوع از پرنده هاست که کار خیلی پیچیده ای است . البته برخی از مشکلات ممکن است تعادل پرنده را برهم بزند که باید به آن نیز توجه ویژه نمود.

پرنده1